Slovenské hádzanárky prehrali po dobrom výkone s Francúzskom 18:21

08.12.2014 Celý región

Osijek 8. decembra (TASR/Teraz.sk) - Slovenským hádzanárkam nevyšiel vstup do bojov na ME v Maďarsku a Chorvátsku. Vo svojom úvodnom vystúpení prehrali v základnej D-skupine v Osijeku s Francúzskom 18:21, keď boli favoritovi tri štvrtiny zápasu vyrovnaným súperom.

Zverenky trénera Dušana Poloza odohrali v hale Gradski vrt veľmi dobrý prvý polčas, ktorý najmä vďaka pevnej obrane vyhrali o dva góly. Po zmen strán Francúzky zapli na vyššie obrátky a v záverečnej dvadsaťminútovke rozhodli o svojom triumfe. Najlepšími strelkyňami v slovenskom drese boli Tetyana Trehubová a Martina Školková so štyrmi gólmi.

Slovenky nastúpia na svoj druhý zápas v stredu o 20.15 h proti obhajcovi titulu Čiernej Hore a účinkovanie v základnej skupine ukončia v piatok v rovnakom čase súbojom so Srbskom. Do štvrťfinálovej fázy postúpia prvé tri celky.

Slovenky počas hymny pred stretnutím skupiny D na ME v hádzanej žien Francúzsko - Slovensko 8. decembra 2014 v chorvátskom Osijeku.

D-skupina:

Francúzsko - Slovensko 21:18 (7:9)
Najviac gólov Francúzska: Dembeleová 6, Lacrabereová 4, Niomblaová 4. Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová - Jakubisová 3, Trehubová 4/1, Beňušková 2/1, Czanik 1, Dubajová 1, Súkenníková 2, Školková 4/1, Horňáková 1, Szarková, Kertészová, Minárčiková, Rajnohová, Michnová, Bíziková.
Rozhodovali: Stenrand, Birch (obaja Dán.), vylúčenia: 4:3, 7m hody: 1/1 - 3/3, 2000 divákov.

Slovenky začali proti favoritovi bez rešpektu. Najskôr sa dvoma skvelými zákrokmi blysla brankárka Gubiková, Trehubová potom zo sedmičky otvorila účet a keď Dubajová skúsene využila chybu brankárky Francúzok a skórovala z vlastnej polovice ihriska, viedli Polozove zverenky v 5. minúte už 3:1. "Galský kohút" sa trápil najmä v koncovke, v úvodnej desaťminútovke sa cez pružnú slovenskú defenzívu presadil iba dvakrát a po treťom presnom zásahu Trehubovej prehrával 2:4. Nasledovala ale "hluchá" pasáž Sloveniek, v ktorej takmer 11 minút nedali gól a súper po štvrťhodine hry otočil na 5:4. Gubikovej ale vzápätí pomohla dvakrát konštrukcia bránky a záver polčasu patril slovenskej ekipe - v 28. minúte zvýšila Jakubisová po brejku už na 8:6, ďalší gól pridala Školková a do kabín išli Slovenky so sľubným dvojgólovým náskokom.

Po zmene strán Francúzky zvýšil dôraz v defenzíve, variabilitu v útoku a už po necelých troch minútach manko zmazali (9:9). Lacrabereová o chvíľu navyše dostala svoj tím po dlhom čase opäť do vedenia, ale Slovenky kontrovali trojgólovou šnúrou a po dravom prieniku Súkenníkovej po ľavej strane to bolo v 38. minúte 12:10 pre hráčky v bielych dresoch. O štyri minúty neskôr svietil na tabuli nerozhodný stav 13:13 s predzvesťou dramatickej koncovky. Piaty gól Dembeleovej v zápase z rýchleho protiútoky dostal štvrťhodinu pred koncom do dvojgólovej výhody Francúzky (16:14) a favorit si už náskok v ďalšom priebehu ustrážil. Deväť minút pred koncom prehrávali Slovenky prvýkrát o tri góly 16:19 a napriek podpore z tribún už nedokázali rozbehnutého súpera zastaviť.

hlasy po zápase:

Dušan Poloz, tréner SR: Som trochu sklamaný, pretože tá šanca, o ktorej som pred šampionátom hovoril, dnes prišla. Nevyužili sme ju, ale som pyšný na hráčky a určite ich v šatni pochválim. Bol to zážitok, pretože zápas sa pre nás vyvíjal priaznivo. Boli sme blízko k bodovému zisku, ale nepodarilo sa. Treba však uznať, že vyhral lepší tím, ktorý štartuje na vrcholných podujatiach pravidelne. Chceli sme dokázať, že remíza s Francúzskom z kvalifikácie nebola náhoda a myslím si, že sa nám to aj podarilo. Dnes rozhodli najmä skúsenosti a presilové hry, pretože za osem minút v početnej výhode sme dali iba dva góly. Ale podali sme dobrý výkon, prvý polčas bol asi z našej strany najlepší, odkedy som pri tíme."

Tetyana Trehubová, najlepšia strelkyňa SR: "Odohrali sme veľmi dobrý prvý polčas a aj v druhom sme hrali tímovo. Žiaľ, na body to nestačilo, ale prehrali sme s veľmi dobrým súperom. Ak zopakujeme takéto výkony, máme šancu na postup."

Lucia Gubiková, brankárka SR: " Nemáme sa za čo hanbiť. Podľa mňa sme predviedli veľmi dobrý výkon. Dokázali sme, že nie sme až také outsiderky, za aké nás pasovali pred šampionátom. Chytalo sa mi dobre, Francúzky sme mali prečítané."

Martina Školková, najlepšia strelkyňa SR: "Francúzky sme poriadne potrápili. Môžeme byť s našim výkonom určite spokojné. Keď budeme stavať na takomto výkone aj v ďalších dvoch dueloch, tak nič nie je stratené. Turnaj sme začali vynikajúco a ukázali sme, že nás nikto nemôže podceniť. Verím, že ešte prekvapíme."

Ďalší zápas D-skupiny:

Čierna Hora - Srbsko 22:19 (10:8)
Najviac gólov: Lazovičová, Bulatovičová a Kneževičová po 5 - Lekičová 6, Bandelierová 4, Živkovičová a Damnjanovičová po 2